Для розвитку ринку енергетичного аудиту виробничих підприємств України, серед іншого, виконавці енергетичного аудиту (енергоаудитори) мають гарантувати замовнику досяжність очікувань замовника та якість проведення енергоаудиту. Першу складову можна досягти шляхом формулювання прозорого технічного завдання і плану-графіку енергоаудиту і, в подальшому, чіткого їх дотримання енергоаудиторами. Стосовно якості енергоаудита, то ця складова пов’язана не тільки з необхідністю дотримання умов договору, вимог чинного законодавства та плану-графіку виконання робіт, а також глибиною аналізу та розроблення заходів з енергоефективності (особливо в виробничих процесах), якістю та змістовністю звіту з енергоаудиту, а також вмінням презентувати замовнику результати енергоаудиту. Обидві ці складові можна досягти лише за умови наявності у енергоаудиторів відповідних знань, вмінь та практичного досвіду проведення енергоаудиту на подібних промислових підприємствах.
Аналіз ринку енергоаудиторів України показує, що більшість енергоаудиторів не мають достатніх знань та досвіду саме для аудиту промислових об’єктів. Тому при проведенні поодиноких аудитів таких об’єктів фокус енергоаудиторів спрямований не на енергоефективність виробничих процесів, а на будівлі, які не мають основний вплив на витрати на енергоресурси на рівні всього підприємства, або запропоновані заходи за результатами таких енергоаудитів є недоцільними з фінансової точки зору.
Сьогодні ринок праці висуває нові вимоги, тому існує потреба у фахівцях у сфері енергоефективності (енергоаудиторів та енергоменеджерів), які здатні постійно навчатися, генерувати найсучасніші технології, інформаційно інноваційні здобутки. Підготовка таких конкурентоспроможних фахівців у сфері енергоефективності можлива за зміни традиційної форми навчання на більш перспективні.
Модернізація системи професійного навчання фахівців у сфері енергоефективності сьогодні неможлива без упровадження новітніх технологій, які дають змогу розкрити всі можливі аспекти діяльності цих фахівців, виявити невикористаний їх трудовий потенціал, дати можливість постійно навчатися для нарощування особистого трудового потенціалу, підвищення власної конкурентоспроможності на ринку праці, підвищення результативності діяльності.
Впровадження інноваційних видів професійного навчання працівників свідчить про досягнення ними ефективності швидше, ніж з використанням старих методів. До таких методів можна віднести впровадження тренінгових програм, що є сукупністю дій професіонала щодо підвищення та коригування знань та навичок працівників.
Центр підготовки енергоменеджерів проводить різноманітні тренінги у сфері енергоефективності як для консультантів, так і для персоналу підприємств, організацій та бюджетних установ.
Навчання проводиться в дистанційній або змішаній формі. За результатами навчання та успішного складання іспиту слухачам видається сертифікат про підвищення кваліфікації.
Енергетичний аудит будівель
Енергетичний аудит будівель здійснюється енергоаудитором шляхом оцінки ефективності використання енергії будівлею або групою будівель з метою визначення економічно обґрунтованих можливостей щодо підвищення її рівня енергетичної ефективності.
Методична основа діяльності енергоаудитора визначена в ДСТУ EN 16247-2:2015 та інших національних стандартів, гармонізованих з європейськими стандартами у сфері енергетичного аудиту процесів, в межах, що відповідають меті енергетичного аудиту та його обсягу.
Діяльність за цією професією здійснюється у відповідності до Закону України “Про енергетичну ефективність будівель“, який визначає правові, соціально-економічні та організаційні засади діяльності у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель і спрямований на зменшення споживання енергії у будівлях.
Для підвищення кваліфікації у сфері енергетичного аудиту будівель запрошуємо на наші тренінги, які проводяться як для новачків в цій сфері, так і для осіб, які планують “оновити” свої знання з певних компонентів навчальної програми “Енергетичний аудит будівель“.
В курсі, зокрема, розглядаються:
- законодавча та нормативна база стосовно політики енергоефективності та програми підтримки заходів з енергозбереження у ЖКГ, зокрема, енергосервісні контракти;
- енергетичні обстеження будівель (збір вихідної інформації, опитувальні листи, облік енергоресурсів, прилади для проведення енергоаудиту, аналіз даних, енергетичні баланси та базовий рівень енергоспоживання);
- нормативні вимоги до огороджувальних конструкцій, зовнішнього повітря та внутрішнього мікроклімату приміщень, розрахункові параметри;
- інженерні системи будівлі та джерела енергії (опалення, вентиляції та кондиціювання, гарячого водопостачання, електропостачання та освітлення, теплові пункти, котельні, альтернативні та відновлювані джерела енергії);
- рекомендації щодо вибору заходів з енергозбереження та енергетичний ефект;
- фінансова та екологічна оцінка комплексу заходів і звіт з енергоаудиту;
- енергетичний сертифікат та звіт з обстеження інженерних систем будівель, зокрема, детальні розрахунки за чинним національним стандартом ДСТУ Б А.2.2-12:2015. Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанні.
Під час навчання фахівці набувають практичних навичок розроблення сертифікатів енергетичної ефективності та звітів за результатами обстеження інженерних систем будівель.
Енергетичний аудит процесів
Відповідно до Порядку проведення та вимог до енергетичного аудиту процесів та транспорту під енергетичним аудитом процесу розуміється енергетичний аудит, в якому основним об’єктом енергетичного аудиту є один або декілька виробничих процесів або їх окремі складові, які можуть охоплювати одну чи декілька одиниць виробничих ліній, технологічного обладнання, лабораторій, дослідних центрів тощо.
Енергетичний аудит процесів проводиться з урахуванням вимог ДСТУ EN 16247-3:2015, ДСТУ ISO 50002:2016 та інших національних стандартів, гармонізованих з європейськими стандартами у сфері енергетичного аудиту процесів, в межах, що відповідають меті енергетичного аудиту та його обсягу.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про енергетичну ефективність”, енергетичний аудит здійснюється енергетичним аудитором, який є незалежним і не має конфлікту інтересів, і який перебуває у трудових відносинах з підприємством, установою, організацією, в якій здійснюється енергетичний аудит, крім випадків, коли проведення енергетичного аудиту є однією з умов отримання державної підтримки.
Якщо Ви бажаєте проводити енергоаудити для промислових підприємств, то ми Вам радимо скористатись нагодою і відвідати наші курси підвищення кваліфікації, що проводяться за навчальною програмою “Енергетичний аудит процесів“.
Курс спрямовано на підготовку та підвищення кваліфікації фахівців з енергетичного аудиту за ДСТУ ISO 50002:2016 «Енергетичні аудити. Вимоги та настанова щодо їх проведення».
В курсі, зокрема, розглядаються: політика енергоефективності України, законодавство в сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, методологія та методи енергетичного аудиту, енергозбереження в системах електро- та теплопостачання, технічне забезпечення енергетичного аудиту, вимірювальні прилади та системи контролю, обліку та управління енерговикористанням, термомодернізація будівель; концепція, базові поняття, вимоги ISO 50002 та їхня практична реалізація.
Під час навчання фахівці набувають практичних навичок планування та проведення енергетичного аудиту, аналізу результатів, формування звіту та представлення результатів енергетичного аудиту.
Енергетичний менеджмент
Енергетичний менеджмент є комплексом безперервних процесів та інструментів, які поєднанні з бізнес-процесами будь-якої організації, який спонукає її до постійного управління споживанням енергії та пошуком шляхів до покращення своєї енергетичної результативності. Дані процеси та інструменти охоплюють не тільки процедури, обладнання й технології, але й людей. Так як будь-яка система, навіть повністю автоматизована, залежить від людей, які її створили, підтримують та удосконалюють.
Для досягнення бажаних результатів у сфері енергоефективності не достатньо лише впроваджувати відповідні заходи, а потрібно також систематично здійснювати управління енергоспоживанням, основна задача якого – зниження витрат на енергоресурси при їх споживанні за необхідної (достатньої) кількості та якості. З цією метою в міжнародній практиці на будь-якому виробничому чи комерційному об’єкті створюється система енергетичного менеджменту, основною метою функціонування якої є систематичне, цілеспрямоване підвищення енергетичної ефективності господарювання при одночасному раціональному використанні всіх інших ресурсів та виконанні всіх вимог сталого розвитку.
Відповідно до ISO 50001:2018 під «системою енергетичного менеджменту (СЕнМ)» (energy management system; EnMS) розуміється система управління, що визначає енергетичну політику та цілі, енергетичні завдання, плани дій і процес(-и) для досягнення цілей та енергетичних завдань.
Впровадження системи енергетичного менеджменту на підприємстві чи організації дозволить проаналізувати стан енергозабезпечення і енерговикористання, організувати об’єктивний облік і контроль за станом витрат усіх видів ПЕР, критично оцінити енергетичну ефективність основних і допоміжних (загальнопромислових) технологій, визначити резерви енергозбереження і запропонувати комплексні енергозберігаючі заходи для ефективного використання ПЕР.
Відповідно до постанови КМУ від 23 грудня 2021 р. № 1460 “Про впровадження систем енергетичного менеджменту“, в організаціях має здійснюватись навчання персоналу структурних підрозділів та енергоменеджерів бюджетних установ, що перебувають у безпосередньому підпорядкуванні органу впровадження систем енергетичного менеджменту.
З цією метою Центр підготовки енергоменеджерів проводить періодичну підготовку персоналу підприємств, організацій та установ України з питань розроблення та впровадження систем енергоменеджменту. Навчання проводяться на основі розробленої та затвердженої програми навчання.
Курс спрямовано на підготовку та підвищення кваліфікації фахівців з побудови систем енергетичного менеджменту за ДСТУ ISO 50001:2020 Системи енергетичного менеджменту. Вимоги та настанова щодо використання (ISO 50001:2018, IDT).
В курсі розглядаються, зокрема, система національного законодавства в сфері енергозбереження і підвищення енергетичної ефективності; концепція, базові поняття, вимоги ISO 50001 та їхня практична реалізація; питання розроблення та впровадження енергетичної політики організації та енергетичних програм в сфері енергозбереження; розвиток компетенцій і навчання персоналу та інші питання, що пов’язані із створенням та сертифікацією систем енергетичного менеджменту організацій.
Під час навчання фахівці набувають практичних навичок складання енергетичних балансів, визначення базового енерговикористання, відбору енергоефективних проектів, реалізації енергозберігаючих заходів, розроблення регламентів управління енергоефективністю, побудови систем енергомоніторингу тощо.
Корпоративні тренінги у сфері енергоефективності
Корпоративні тренінги у сфері енергоефективності — відмінний спосіб підвищити професійний рівень працівників у межах організації, дати можливість розвиватися у професії із користю для компанії, отримати навички, затребувані в професійній діяльності, систематизувати професійні знання та засвоїти нововведення у законодавчій сфері, навчитися бачити і виправляти помилки. Програма тренінгу розробляється саме під потреби Вашої компанії і з врахуванням її специфіки. Тренінг передбачає поєднання теоретичних і практичних занять, завдяки чому надбані працівниками знання будуть закріплені і введені у практику.
Корпоративний тренінг у сфері енергоефективності пропонує численні переваги для компаній у різноманітних галузях. Ключові переваги такого тренінгу:
Зниження витрат на енергію: Навчання персоналу методам ефективного використання енергії може значно знизити енергоспоживання і, відповідно, витрати на енергію. Це не тільки зменшує оперативні витрати, але й підвищує загальну прибутковість бізнесу.
Покращення репутації компанії: Зусилля у сфері енергоефективності можуть покращити імідж компанії в очах клієнтів, інвесторів та громадськості. Компанії, які активно працюють над зменшенням свого енергетичного впливу, часто вважаються більш відповідальними та прогресивними.
Збільшення продуктивності: Застосування енергоефективних технологій та практик може також сприяти підвищенню загальної продуктивності обладнання та процесів. Енергоефективність часто йде рука об руку з оптимізацією ресурсів і процесів, що може призвести до зростання ефективності роботи.
Залучення та утримання талантів: Компанії, які акцентують увагу на енергоефективності та сталому розвитку, можуть бути більш привабливими для працівників, які прагнуть працювати в екологічно відповідальних організаціях. Це може сприяти залученню талановитих фахівців та їх утриманню.
Підтримка інновацій: Фокус на енергоефективності може спонукати до інновацій та пошуку нових способів ведення бізнесу, які є економічно ефективними та екологічно стійкими. Це може відкрити нові бізнес-можливості та ринки.
Підвищення обізнаності та відповідальності серед співробітників: Корпоративний тренінг з енергоефективності може підвищити рівень обізнаності та відповідальності серед співробітників щодо важливості збереження ресурсів та екологічної стійкості.
Загалом, впровадження корпоративного тренінгу з енергоефективності може принести компанії значні переваги, включаючи економічні, екологічні, соціальні та регуляторні.